Stona domowa pasjonaty i entuzjasty IT.

Wybrane algorytmy optymalizacji – Krótka recenzja


maj 2017

Problem optymalizacji w wielu aspektach przeraża, nie tylko mnie. Spotkałem się z nim już jako nastolatek, czytając w rożnych periodykach optymalizacje kodu assemblera dla procesorów z rodziny MC68000. Dalej podejmując studia wyższe chciałem rozwinąć tą teorie (dowiedzieć się więcej). Spotkałem się tam jednie z optymalizacja wielo-kryterialną.

Po uczelni chodziły legendy (plotki) ze warto optymalizacje zastosować w konstrukcjach mechanicznych czy budowlanych, to za sprawą O.C.Zienkiewicza, który to podobno zoptymalizował MES (ang. FEM) i dlatego jest tak szanowaną osobą w polskiej nauce.

Ostatecznie w moje ręce wpadła publikacja M.Chudego „Wybrane algorytmy optymalizacji” wydana nakładem wydawnictwa EXIT. Książka przekazuje różne poziomy trudności zadań optymalizacyjnych od zadań Niutonowskich aż po Teorie Gier i aspekty których jeszcze nie ogarniam, ponieważ w książce nie ma teorii i wyjaśnień są tylko suche wzory (równania).

Dla matematyka jak znalazł jednakże ja nim nie jestem, porównując do innych książek tego typu np. Teoria sterowania T. Kaczorka, gdzie każde równanie jest wyprowadzane i przedstawione w kodzie MatLab. Tutaj w publikacji pana Chudego brakuje własnie chociażby pseudo kodu zagadnień poruszanych w książce. Pozostaje mi lektura z wujkiem wyszukujacym informacje w internecie i sprawdzanie do czego dana metoda może mi się przydać.