Stona domowa pasjonaty i entuzjasty IT.

Alternatywne systemy operacyjne


kwiecień 2018

Debian 9 – chyba najpopularniejszy Linux dla zaawansowanych, na nim oparty jest Ubuntu

Scientific Linux 7 GNoME – oprogramowanie na potrzeby CERN główne dla fizyków. Posiada bardzo dobrego firewall, który potrafi blokować nawet krypto waluty

Linux CAE – Ostanie wydanie datowane na 2013 rok, zawiera dużo oprogramowania inżynierskiego, jednakże w większości są to programy, których napisanie zlecili profesorowie na różnych instytutach czy Uczelniach w ramach prac dyplomowych bądź zaliczeniowych.

Haiku - Od jakiegoś czasu interesowałem się systemem operacyjnym HaikuOS jest to nieoficjalna kontynuacją BeOS'a, projektu, który to został porzucony i zamknięty z różnych względów.HaikuOS jest próbą odtworzenia systemu BeOS za pomocą RE – inżynierii wstecznej (odwrotnej) oraz dodanie nowych funkcjonalności które powstały w świecie komputerów w ostatnim czasie.Podstawowym problem początkującego użytkownika jest fakt ze w miarę nową wersje HaikuOS otrzymujemy w postaci tzw. dystrybucji Nigthly. Na stronie haiku-os.org wciąż wisi release alfa-4 który, nijak to obrazuje poziom prac developerów nad tym systemem, a jest sporo nowości, głównie chodzi mi o HaikuDepot obsługujący tzw. Package Manager'a, dzięki któremu mamy dostęp do większej ilości oprogramowania.UWAGA: Nie ma żadnych gwarancji że Nightly, nie uszkodzi ci komputera, robisz to na własną odpowiedzialność. Ten artykuł dedykowany jest dla średnio zaawansowanych użytkowników PCów, więc jeżeli nie jesteś pewien co robisz poproś kogoś z większym doświadczaniem o pomoc lub zrezygnuj z instalacji Haiku.