Stona domowa pasjonaty i entuzjasty IT.

Hologramy – teraźniejszość, przyszłość


wrzesień 2016

Definicja hologramu nie powinna wydawać się trudna i rozległa, wszakże jest to światło nad którym mamy kontrole, jednakże tak trywialne to nie jest, przez dziesięciolecia inwencja twórcza wynalazców nie miała granic i słowo klucz Hologram pobudza wyobraźnie niejednego z naukowców czy też pasjonatów, zwłaszcza nowych technologii. Od prostego obrazu księżniczki w wiadomym filmie wołającej o pomoc, do kwantowego komputera holograficznego droga jest długa i kręta. Hologram być może stanie się częścią naszej POP kultury. Wertując na wszystkie sposoby internet napotkałem na rożnego rodzaju materiały na ten temat opisujące nawet biologie, od aminokwasów (białek) przewodzących światło, poprzez rzeczywistość rozszerzoną, aż po futurystyczna konsole „do gier”, gdzie TV będzie zastąpiony światem holograficznym, ale od początku.

Holografia na dużym ekranie jest tylko „wielką sztuczką” czy wspomniana księżniczka, czy mapy nieba w statku obcych w wiadomym filmie, komputerowa fikcja, w tym miejscu należy zadać sobie pytanie czy taka holograficzna rewolucja (ewolucja) jest możliwa, czy Hologram trafi pod strzechy? To jest trudne pytanie. Światło po prostu jest, prędkość światła coś nie wyobrażalnie szybkiego jest jest już wykorzystywane choćby w fiber optic czyli światłowodach.

Holografia poszła w dwóch ogólnych kierunkach, z jednej strony materiały np. wspominany wyżej fiber optic, z drugiej wizualizacje bardziej widowiskowe te dwie dziedziny łączy jedno światło.

ciekawy obszerny artykuł tutaj